کاربرد های هوش مصنوعی

SanaAdmin

بحث در خصوص هوش مصنوعی بسیار زیاد است. اما پرسش استراتژیک و مهم این است که کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارهای مختلف چیست؟ یعنی چطور می‌توان از AI در بیزینس استفاده کرد؟ همچنین چه کسب و کارهایی پتانسیل بهره‌گیری از هوش مصنوعی را دارند؟

هوش مصنوعی قرار است روی برنامه‌های متمرکز باشد که در زمینه رشد دادن بیزینس‌ها فعالیت می‌کنند. با پذیرش هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، شرکت‌ها راه‌های نوآورانه‌ای برای کمک به عملکرد کسب‌وکار پیدا می‌کنند.

برخی از مزایای تجاری هوش مصنوعی عبارتند از:

  • افزایش کارایی از طریق اتوماسیون فرآیند
  • بهبود سرعت یا ثبات خدمات
  • استفاده از بینش و شیوه تصمیم‌گیری مشتری برای کشف راه‌های جدید مارکتینگ و تبلیغات
  • کشف فرصت‌ها برای محصولات و خدمات جدید

هوش مصنوعی می‌تواند تقریباً در هر استراتژی تجاری کاربرد داشته باشد. برای شروع کار با هوش مصنوعی، مهم است که ابتدا درک درستی از نحوه جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها در هوش مصنوعی پیدا کرد. با مطالعه روش شناسی هوش مصنوعی، بهتر می‌توان تعیین کرد که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند به یک بیزینس که دغدغه توسعه دارد، کمک کند.

انواع سایت های هوش مصنوعی

سایت های که توسط هوش مصنوعی کارهای مختلف انجام می دهند بسیار گسترده و متنوع می باشد ولی در این مقاله تنها ۵ مورد از آنها را معرفی کرده ایم که شامل :

 

  • chatgpt

شاید کمتر کسی وجود داشته باشد که با این سایت آشنایی نداشته باشد هوش مصنوعی که پاسخ هر سوال شما را خواهد داد برای شما متن های قابل قبول و حرفه ای می نویسد و می توانید از ان برای هر چیزی از دریافت دستور غذای مورد علاقتان تا نوشتن یک نامه اداری با لحن رسمی استفاده کنید.

  • Talk To Books

اگر شما از جمله افرادی هستید که برای دستیابی به پاسخ سوال خود دنبال منبع می گردید و ترجیح می دهید کتاب های مختلف را در یک موضوع خاص پیدا کنید این هوش مصنوعی مناسب شماست. می توانید سوال خود را در باکسی که وجود دارد قرار دهید و منتظر باشید تا کتاب های مختلف در مورد موضوع خاص به شما معرفی شود.

  • FORMULA BOT

گوگل شیت یک ابزار پر کاربرد می باشد. از حسابرسی تا برنامه ریزی کاری و شخصی را می توان با آن انجام داد. اما گاهی نوشتن فرمول های کابردی در آن کار سختی می شود. این بات هوش مصنوعی به شما کمک می کند تا هر فرمولی را در شیت خود استفاده نمایید.

  • lalal.ai

این سایت هوش مصنوعی می تواند به راحتی صدای خواننده از موسیقی جدا کند و حتی تغییرات دلخواه شما را نیز در موسیقی اضافه می کند. به طور کلی با استفاده از آن می توان کارهای جالبی در حوزه موسیقی انجام داد.

  • Writesonic

یک ابزار مناسب برای تولید محتوای متنی و البته با پشتیبانی از زبان فارسی! با استفاده از این هوش مصنوعی می توانید محتوای مورد نیاز خود را به زبان فارسی تولید نمایید.

  • doll-e

یکی دیگر از انواع هوش مصنوعی تولید شده توسط شرکت open AI، هوش مصنوعی dall e می باشد که می تواند متن و یا نوشته شما را به تصویر تبدیل کند. کافی است ئدر باکس جست و جوی آن تصویری که می خواهید را به صورت متن بنویسید تا آن را به زیباترین تصویر تبدیل کند.

 

مثال‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی در کسب وکارها

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی بر روی تصویر کلیک کنید.

هوش مصنوعی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید توسط مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد از کارهای ساده ای از قبیل تبدیل صدا به متن تا بازاریابی های گسترده را می توان به آنها سپرد. از بازاریابی گرفته تا عملیات و خدمات به مشتریان. به هرحال کاربردهای هوش مصنوعی تقریباً بی پایان هستند.

در زیر چند نمونه از نحوه استفاده از هوش مصنوعی در تجارت آورده شده است.

در خودرو سازی

شرکت های بزرگ خودروسازی از توانایی هوش مصنوعی در هوشمند سازی خودرو های خود استفاده می کنند حتما شما هم از شنیدن خبرهایی مبنی بر تلاش تسلا و تویوتا در زمینه تولید خودروهای خودران تعجب کرده اید. در واقع این شرکت ها با استفاده از هوش مصنوعی سعی در ایجاد یک سیستم حمل و نقل پیچیده نیز در کنار کاهش تصادفات جاده ای نیز دارند.

بهبود خدمات به مشتریان

حتماً تا به حال از یک وب سایت بازدید کرده اید که توسط یک ربات چت در ابتدای ورود به سایت از شما استقبال می‌کند. ربات‌های چت شاید یکی از رایج‌ترین نمونه‌های تعامل مستقیم مشتریان با هوش مصنوعی باشند.

از منظر تجاری، ربات‌های گفتگو به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که فرآیندهای خدمات مشتری خود را ساده‌سازی کنند و زمان کارمندان را برای مسائلی که نیاز به توجه شخصی‌تر دارند، آزاد کنند. چت بات‌ها معمولاً  ترکیبی از پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای درک درخواست‌های مشتری استفاده می‌کنند.

فناوری چت ربات می‌توانند مشتریان را به سمت نماینده واقعی که بهترین توانایی و قدرت برای پاسخگویی به سؤالات آنها را دارد، هدایت کنند.

ارائه توصیه‌های محصول

شرکت‌ها می‌توانند از هوش مصنوعی برای توصیه محصولاتی استفاده کنند که با علایق مشتریان هماهنگ باشد. این تکنیکی است که مشتری را با محصول درگیر نگه می‌دارد.

با ردیابی رفتار مشتری در وب سایت خود، می‌توانید محصولاتی را به مشتریان خود ارائه دهید که مشابه محصولاتی هستند که قبلاً مشاهده کرده اند. این یک تاکتیک بسیار مفید برای شرکت‌هایی است که در فضای تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کنند.

با نمونه دیگری از توصیه‌های شخصی شده در سرویس‌های پخش آشنا هستید. پلتفرم‌های استریم با تجزیه و تحلیل انواع فیلم‌هایی که اغلب روی آنها کلیک می‌کنید، با ارائه عناوین مشابه شما را تشویق می‌کنند که برای مدت طولانی‌تری در برنامه‌شان بمانید.

سگمنت کردن مخاطب یا دسته‌بندی کردن آن‌ها

این روش مشابه با توصیه محصول است. یعنی دپارتمان‌های تبلیغاتی می‌توانند از هوش مصنوعی برای تقسیم بندی مخاطبان و ایجاد کمپین‌های هدفمند استفاده کنند.

در صنایعی که سطح رقابت در آن‌ها خیلی بالاست، تلاش بر این است که تا حد امکان بیشتر و بیشتر در دسترس مخاطب قرار بگیریم. برای موثرتر کردن کمپین‌های بازاریابی، شرکت‌ها از داده‌ها استفاده می‌کنند تا تصمیم بگیرند کدام نوع از کاربران کدام تبلیغات را ببینند. هوش مصنوعی از نظر پیش‌بینی اینکه مشتریان چگونه به تبلیغات خاص پاسخ خواهند داد، وارد عمل می‌شود.

تجزیه و تحلیل سطح رضایت مشتری

تجزیه و تحلیل احساسات، که گاهی اوقات به آن هوش مصنوعی احساسات گفته می‌شود، تاکتیکی است که شرکت‌ها برای سنجش واکنش مشتریان خود از آن استفاده می‌کنند.

از طریق استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، شرکت‌ها داده‌هایی را درباره نحوه درک مشتریان از برندشان جمع‌آوری می‌کنند. این ممکن است شامل استفاده از هوش مصنوعی برای اسکن پست‌های رسانه‌های اجتماعی و بررسی‌ها و رتبه‌بندی‌هایی باشد که نام تجاری را ذکر می‌کنند. بینش‌های به دست آمده از این تجزیه و تحلیل به شرکت‌ها امکان می‌دهد فرصت‌های بهبود را پیدا کنند.

شناسایی تقلب و کلاه برداری

می‌توان از هوش مصنوعی برای کمک به شرکت‌ها برای شناسایی و پاسخگویی به تهدیدات کلاهبرداری استفاده کرد. در صنعت مالی ابزارهای هوشمندی وجود دارند که تراکنش‌های مشکوک را با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین شناسایی می‌کنند. وقتی خطر تقلب شناسایی می‌شود، برنامه از انجام تراکنش جلوگیری می‌کند و به طرف‌های مربوطه هشدار می‌دهد.

بهینه سازی عملیات زنجیره تامین

اگر شرکت شما در تلاش است تا محصولات خود را مستمر و به موقع تحویل دهد، هوش مصنوعی به شما کمک خواهد کرد. راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با پیش‌بینی قیمت مواد و حمل و نقل و تخمین سرعت حرکت محصولات در زنجیره تامین به شرکت‌ها کمک کنند. این نوع بینش به متخصصان زنجیره تامین کمک می‌کند تا در مورد بهینه‌ترین راه برای ارسال محصولات خود تصمیم بگیرند. در مقیاس کوچک‌تر، از هوش مصنوعی می‌توان برای کمک به رانندگان تحویل کالا برای یافتن مسیرهای سریع‌تر استفاده کرد.

ارسال دیدگاه
0

دیدگاه

دیدگاه شما

خلاصه صوتی این مقاله

چرا بیت کوین بخریم؟

به طور کلی بیت کوین مزایای زیادی دارد که در سایر روش های سرمایه گذاری وجود ندارد. اما باید نکات مهمی را در نظر بگیرید.

مقالات مرتبط