تاریخچه ارزهای دیجیتال

SanaAdmin

اول و مهمتر از همه، ارزهای دیجیتال نوعی ارز دیجیتال غیرمتمرکز هستند. و توسط هیچ دولتی کنترل نمی شوند. تاریخچه ارز دیجیتال  به دهه 1980 برمی گردد، زمانی که ارزهای رمزنگاری شده را ارزهای سایبری می نامیدند.

جالب اینجاست که این سکه ها بیش از یک دهه پیش، در سال 2008، با معرفی بیت کوین محبوبیت خود را شروع کردند.
ارز دیجیتالی که قبلاً ذکر شد توسط یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان با نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است.

از زمان راه اندازی ارزدیجیتال بیت کوین در سال 2009، ارزهای رمزنگاری شده به شدت مورد توجه قرار گرفته اند.
طی چند سال گذشته، محبوبیت آنها  افزایش یافته و افراد بیشتری روی آنها سرمایه گذاری می کنند.

در این مقاله، نگاهی کوتاه به تاریخچه ارز دیجیتال و چگونگی تکامل آنها خواهیم داشت.

ایده اولیه ارزهای دیجیتال

رمزارز برای اولین بار در دهه 1980 و به طور دقیق تر در سال 1989 ذکر شد. با این حال، تنها در اوایل دهه 1990 بود که پروتکل های رمزنگاری و همچنین نرم افزاری شروع به توسعه کردند که امکان ایجاد یک ارز دیجیتال واقعاً غیرمتمرکز را فراهم می کرد.

در سال 2008، ساتوشی ناکاموتو (نام مستعار) مقاله ای منتشر کرد. سیستمی را برای ایجاد یک ارز دیجیتال که نیازی به اعتماد به هیچ شخص ثالثی ندارد، ترسیم کرد. مقاله ساتوشی ناکاموتو عملاً انقلاب ارزهای دیجیتال را آغاز کرد.

راه اندازی بیت کوین (اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان)

همانطور که می دانید بیت کوین یک ارز دیجیتال و یک سیستم پرداخت جهانی است. خالق آن، ناکاموتو، پروتکل بیت کوین را در سال 2009 ایجاد کرد، همان سالی که به عنوان نرم افزار منبع باز راه اندازی شد.

این ارز دیجیتال به طور فزاینده ای در بین افرادی که نیاز به ارسال پول در سراسر مرزها بدون دخالت بانک ها یا دولت دارند، محبوب شده است. با این وجود، افزایش سریع ارزش آن، دانستن اینکه با بیت کوین خود چه کاری باید انجام دهند را برای برخی افراد دشوار کرده است.

در اوایل سال 2010، این تنها ارز دیجیتال موجود در بازار بود. در آن زمان قیمت آن فقط چند سنت بود. طی چندین سال بعد، ارزهای دیجیتال جدید وارد بازار شدند و قیمت آنها همراه با بیت کوین افزایش و بعد کاهش یافت.

جای تعجب نیست که بسیاری از مردم اعتماد خود را به ارزهای دیجیتال به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری از دست دادند.
با این وجود، از اواخر سال 2017، ارزهای دیجیتال شروع به رشد بی نظیری کردند. در نتیجه، ارزش کل بازار برای همه ارزهای دیجیتال در ژانویه 2018 به 820 میلیارد دلار رسید. و در اواخر همان ماه سقوط کرد. علیرغم این سقوط، بازار کریپتو در سراسر جهان شاهد رشد ثابتی بوده است.

بدون شک سال 2017 پر از اتفاقات هیجان انگیز بود. با افزایش سرسام آور ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، تعداد طرح ها و همچنین کلاهبرداری هایی که سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را هدف قرار می دهند، افزایش یافت.

بیت کوین و اهمیت آن

اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان موضوع بحث‌های زیادی بوده است، اما تعیین دقیق زمان محبوبیت بیت‌کوین کار آسانی نیست.
بسیاری بر این باورند که افزایش آن در سال 2017 بود و از 1000 دلار به 20000 دلار افزایش یافت و سپس دوباره به زیر 10000 دلار سقوط کرد.

برخی دیگر بر این باورند که محبوبیت بیت کوین به لطف مبادلات ارزهای رمزپایه افزایش یافته است. و خرید و فروش ارزهای دیجیتال را برای افرادی که دانش فنی محدودی دارند آسان تر می کند.

دلیل هر چه که باشد، یک چیز واضح است: محبوبیت آن همچنان رو به رشد خواهد بود، زیرا افراد بیشتری از آنچه بیت کوین مخفف آن – تمرکززدایی و ناشناس بودن – آگاه می شوند.

ارسال دیدگاه
0

دیدگاه

دیدگاه شما