Menu Close Menu

سوالات متداول

اطلاعات پایه

1- صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال، پلتفرمی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال است. ثبت‌نام در صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال، به کاربران امکان مبادله انواع رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم، ریپل و دوج‌کوین با پول رسمی کشور ایران، ریال، را می‌دهد. در حقیقت، صرافی‌ها با دریافت کارمزد واسطه بین خریداران و فروشندگان هستند. باتوجه‌به شرایط ایران و تحریم‎‌های اقتصادی، استفاده از این بستر برای ایرانیان بسیار راحت‌تر از بانک‌ها و مؤسسات مالی بین‌المللی خواهد بود.

2-کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

والت یا کیف پول ارز دیجیتال، چیزی شبیه حساب بانکی است. آدرس آن، نقش شماره‌حساب یا شماره کارت را بدون داشتن اطلاعات هویتی شما دارد. والت، برنامه نرم‌افزاری برای ذخیره کردن کلیدهای خصوصی و عمومی است.

کیف پول، برای ذخیره و نقل‌وانتقال ارزهای شما است. تبدیل ارزهای دیجیتال، تنها در این کیف‌ها امکان‌پذیر است و هر کس کیف پول مناسب را بر اساس نیازش، انتخاب می‌کند.

کیف پول‌ها، به دودسته اصلی گرم (Hot wallet) و سرد (Cold wallet) تقسیم می‌شوند.

  • کیف پول سرد، بدون نیاز به اینترنت و آفلاین است. این نوع کیف پول‌ها امن‌ترین روش ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال هستند.
  • کیف پول گرم، آنلاین است و ایمنی کمتری نسبت به نوع سرد آن دارد. مزیت این کیف پول، این است که با در اختیار داشتن پسورد از هر دستگاهی می‌توانید مبادلات خود را انجام دهید.

3-قیمت ارزهای دیجیتال چگونه تعیین می‌شود؟

بازار ارزهای دیجیتال، به دلیل نبود مرجعی برای قیمت‌گذاری پرنوسان است. در واقع بازار و شرایط آن است که قیمت را مشخص می‌کند. یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار عرضه و تقاضاست. همچنین، صرافی‌های مرکزی با در کنترل داشتن سهم بیشتری از بازار قیمت ارزها را دست‌کاری می‌کنند.

مطالب مرتبط با این صفحه