اتریوم چیست؟

SanaAdmin
اتریوم (Ethereum) با واحد اختصاری «ETH» یک ارز دیجیتال و شبکه‌ای غیرمتمرکز است. این شبکه سه هدف و کاربرد اصلی دارد: ۱. پول دیجیتال غیرمتمرکز؛ ۲. تسهیل پرداخت‌های جهانی؛ ۳. ساخت و اجرای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز.

منظور از «غیرمتمرکز» سیستم، برنامه، کشور یا هر‌چیزی است که کنترلش فقط در دست فرد یا شرکت یا دولت خاصی نباشد و بقیه هم بتوانند در کنترل آن ایفای نقش کنند؛ مانند حکومتی دموکراتیک که یک نفر به‌تنهایی نمی‌تواند تمام اختیارات را در دست داشته باشد.

این ارز دیجیتال آمده است که «همه‌چیز» را غیرمتمرکز کند. آینده‌ای را تصور کنید که مردم مستقیماً و بدون اعتماد به واسطه‌های فاسد، از انواع خدمات مالی و غیرمالی استفاده می‌کنند. سیستم‌هایی که کنترلشان در دست مردم است، هیچ‌گاه متوقف نمی‌شوند و هیچ‌کس نمی‌تواند در کار آن‌ها تداخل ایجاد کند. این آینده‌ای است که اتریوم برایش ساخته شده است.

در این مقاله، تلاش می‌کنم تا با بیانی‌ ساده و به دور از پیچیدگی‌های فنی شما را با اتریوم آشنا کنم و به پرسش‌های زیر پاسخ دهم:

  • اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟
  • تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست؟
  • قرارداد هوشمند اتریوم چیست؟
  • اتر، ارز دیجیتال اتریوم چیست و قیمت آن تاکنون چه روندی را طی کرده است؟
  • روش ذخیره اتریوم چیست؟ کیف پول‌های اتریوم کدام‌اند؟
  • چگونه در ایران اتریوم بخریم؟

اتریوم چیست؟

پیشنهاد می‌کنم که ابتدا ویدئو زیر را ببینید و بعد ادامه مقاله را بخوانید؛ اما اگر امکانش را ندارید، خواندن خودِ مقاله کفایت می‌کند.

در وب‌سایت رسمی اتریوم، این پروژه این‌گونه تعریف شده است:

اتریوم بستری غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است. هیچ‌گونه احتمال ازکارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت واسطه‌ها برای برنامه‌هایی که روی این شبکه اجرا می‌شوند، وجود ندارد.

اینکه «قرارداد هوشمند» چیست را درادامه توضیح می‌دهم؛ اما تا این‌جای مطلب همین‌قدر می‌گویم که اتریوم را می‌‌توان از دو منظر تعریف کرد:

  • یک شبکه غیرمتمرکز است.
  • یک ارز دیجیتال است.

اتریوم شبکه غیرمتمرکز است

اتریوم شبکه‌ای غیرمتمرکز برای ساخت برنامه‌های کامپیوتری و انجام تراکنش‌های مالی و غیرمالی است. به‌عبارت ساده‌تر و نه دقیق، این ارز دیجیتال را اینترنتی غیرمتمرکز در نظر بگیرید که روی آن می‌توانید وب‌سایت‌های غیرمتمرکز راه‌اندازی کنید؛ وب‌سایت‌هایی که متوقف نمی‌شوند و دولت‌ها و واسطه‌ها نمی‌توانند آن‌ها را ببندند.

اتریوم واسطه‌ها را حذف می‌کند.

درحقیقت، فرق اتریوم با بسترهای قدیمی مانند وب امروزی این است که در این ارز دیجیتال واسطه‌ حذف شده است و کنترل داده‌ها و دارایی‌ها می‌تواند به‌معنای واقعی کلمه در دست خودِ افراد باشد.

اتریوم ارز دیجیتال است

اتریوم ارز دیجیتال هم محسوب می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، برای اینکه این شبکه کامل و مستقل باشد، ارز دیجیتال «اتر» (Ether) با واحد اختصاری ETH در این شبکه تعریف شده است. این دارایی واحد پولی شبکه و راهی برای پرداخت هزینه‌ها و کارمزدهاست.

فراموش نکنید که در جامعه ارزهای دیجیتال، به ارز دیجیتال شبکه اتریوم همان اتریوم هم گفته می‌شود؛ اما در واقعیت نام آن «اتر» است. بنابراین، اگر جایی «خرید اتریوم»، «تحلیل اتریوم» و… را دیدید، منظور همان اتر است.

افراد زیادی با امیدواری به آینده اتر، روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. شما می‌توانید به‌راحتی اتر را از وب‌سایت‌های صرافی ارز دیجیتال بخرید و روی نرم‌افزارهای کیف پول در موبایل یا کامپیوتر شخصی ذخیره کنید. در‌ادامه مقاله، درباره اتر و چگونگی نگه‌داری و خرید آن بیشتر می‌خوانید.

ارسال دیدگاه
0

دیدگاه

دیدگاه شما

خلاصه صوتی این مقاله

چرا بیت کوین بخریم؟

به طور کلی بیت کوین مزایای زیادی دارد که در سایر روش های سرمایه گذاری وجود ندارد. اما باید نکات مهمی را در نظر بگیرید.